Мінімалізм (англ. Minimalism від лат. Minimus – найменший) – стиль в дизайні, що характеризується лаконічністю виразних засобів, простотою, точністю і ясністю композиції. Відкидаючи класичні прийоми творчості і традиційні художні матеріали, мінімалісти використовують промислові та природні матеріали простих геометричних форм, нейтральних кольорів (чорний, сірий) і малих об’ємів.

Основні риси інтер’єру в стилі мінімалізм:

  • Просторова свобода: мала кількість меблів та аксесуарів.
  • Зонування простору, багаторівневе освітлення.
  • Колірна палітра світла, заснована на грі півтонів, багато білого кольору, графічні підкресленого чорним або сірим. Палітру доповнюють природні тони дерева, цегли, металу, блиск скла.
  • Прості природні оздоблювальні матеріали, часто необроблені, з грубою фактурою: цегла, бетон, дерево або штукатурка.
  • Прості форми і лінії, практично немає декору на вікнах і стінах.
  • Геометризм фігур: коло, прямокутник, пряма, може бути м’який вигин (ніяких спіралей)
  • Великі вікна, насичений світлом простір

Корпусні меблі в стилі мінімалізм відрізняються великою кількістю плоских фасадів. Ніяке фрезерування фасадів тут не допустима, тільки плоска поверхня. Для обробки фасадів застосовується пластик, що імітує натуральне дерево або фантазійні малюнки під дерево, а також монохромні кольори. Також застосовуються фасади з високим ступенем глянцю фарбовані, або з акрилу. На більш дорогих меблях застосовується натуральне дерево або поліроване, під глянцевим лаком, або з фактурною поверхнею. Часто на шафах і фасадах можна бачити бронзові і графітові дзеркала. Часто в інтер’єрах в стилі мінімалізму зустрічаються стільниці зі штучного каменю. М’які меблі в стилі мінімалізму також мають прості геометричні форми.

Освітлення в приміщеннях в стилі мінімалізм використовують наявність великих вікон для доступу денного світла. Порт’єри тут не доречні, їх замінюють вертикальними і горизонтальними жалюзі або ролетами. Часто застосовують світильники з екранами з чистої бавовни однотонного забарвлення. Також доречне приховане стельове підсвічування з неонових і галогенних ламп.

Стіни в інтер’єрі в дусі стилю мінімалізм мають однотонне колірне рішення, не більше двох – трьох близьких за відтінками кольорів на приміщення. Другий варіант колірного рішення – це два контрастні кольори. Для оздоблення стін використовуються монотонні шпалери, як варіант з не чітко вираженим малюнком, рельєфною поверхнею. Також застосовуються фактурна штукатурка, шпалери під фарбування. Дуже цікавим інтер’єр мінімалізму роблять вставки стінових панелей з натуральних або штучних матеріалів, таких як нержавіюча сталь, поліроване і фактурне дерево, штучний і натуральний камінь.

Трансформація стилю. Холодний “білий” мінімалізм вийшов з моди (втім, аматори, звичайно, створюють біло-скляно-сталеві інтер’єри як і раніше, без оглядки на моду), і зараз дуже популярний стиль екологічний мінімалізм – натуральні матеріали, приглушені осінні кольори, меблі грубоватих рустікальних форм.

Мінімалізм – найяскравіший і найбільш спірний стиль другої половини XX століття. Дуже часто зустрічається думка про стиль мінімалізм, що це холодний стиль, який створює незатишні простори. Це думка сформована в середині 90-х, коли мінімалістичні інтер’єри були у великій моді і вважалося, що чим холодніше, квадратніше і монохромніше – тим краще.

Суть мінімалістичного підходу в тому, що речі повинні бути лаконічних форм і їх повинно бути небагато. Інших канонів у мінімалізму немає – використовуються будь-які кольори, будь-які фактури, будь-які просторові рішення. В результаті стиль мінімалізм виглядає дуже по-різному. Цікавий і модний напрямок в дизайні – так званий скандинавський мінімалізм.